Drewno i PCV – małżeństwo z rozsądku

Ekodeski wykonane są z kompozytu o szczególnej mikrostrukturze pęcherzykowej, co odróżnia je od innych kompozytów dostępnych na rynku.

blog2
Materiały wykonane z kompozytu drewna i PCV.

Choć stosunkowo mało znane na rynku polskim, zyskują sobie coraz większe uznanie w naszej części Europy. Kompozyt drewna jest materiałem, do którego produkcji używa się w połowie drewna w postaci trocin i w połowie polimerów, czyli znanego wszystkim PCV. Takie połączenie gwarantuje nam zalety obydwu materiałów – PCV zapewnia trwałość, odporność na wilgoć, gnicie i uszkodzenia spowodowane przez grzyby i insekty, natomiast drewno daje odpowiednią sztywność i co najważniejsze elegancki wygląd zbliżony do naturalnego drewna. Technologia ta została opatentowana ponad 15 lat temu przez firmę Strandex w Ameryce Północnej, gdzie szybko zyskała popularność. Obecnie na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady jedna na pięć sprzedawanych desek wykonana jest w technologii kompozytowej. Produkty te zyskały również popularność w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii, gdzie ze względu na trudne warunki atmosferyczne, szczególnie ważna jest wytrzymałość stosowanych materiałów.
„Na polskim rynku budowlanym materiały wykonane z kompozytów to nadal nowość – mówi Pani Agnieszka Figiel z firmy Element zajmującej się sprzedażą desek kompozytowych – produkt ten jest jak małżeństwo z rozsądku, wychodzi naprzeciw osobom ceniącym naturalny wygląd drewna, ale zmęczonym koniecznością impregnowania, okresowego malowania i wreszcie wymiany desek, kiedy zaczynają pękać, gnić, a kolejne warstwy farby stają się wątpliwą ozdobą.“
Kompozyty drewna stosuje się do produkcji desek ogrodzeniowych, tarasowych a także małej architektury ogrodowej jak np. ławki, stoły, kosze itp. Takie deski doskonale sprawdzają się w bezpośrednim kontakcie z wodą – przy basenach, oczkach wodnych czy też w miejscach narażonych na dużą wilgoć, zaleganie wód opadowych lub śniegu. Ogrodzenie lub taras wykonane z takiego materiału to dobra inwestycja. Raz wykonane, będzie nam służyło długie lata w niezmienionym stanie, bez konieczności impregnowania czy malowania. Takie ogrodzenie wystarczy jedynie przemyć wodą, by wyglądało jak nowe. Wykonane z drewnianych, impregnowanych i malowanych farbą sztachet – zazwyczaj po dwóch – trzech latach zaczyna się łuszczyć, pękać, a w efekcie nasz płot wymaga nie tylko ponownego malowania, ale również mozolnej pracy koniecznej do oczyszczenia każdej deski ze starej warstwy farby.
Nie można t eż pominąć faktu, iż kompozyty drewna, zwane inaczej „ekodeskami”, to produkt przyjazny środowisku. Stosowane do ich produkcji polimery pochodzą w większości z recyclingu takich odpadów jak butelki plastikowe, jednorazowe siatki czy reklamówki, również gotowa ekodeska, jeżeli okaże się niepotrzebna, może zostać w całości przetworzona. Ponadto dzięki wytrzymałości i długowieczności desek kompozytowych unikamy konieczności pokrywania ich szkodliwymi impregnatami, które wsiąkają w drewno i często wraz z deszczem przenikają do gleby, zanieczyszczając ją i burząc równowagę ekologiczną.
Jak widać produkt ten może poszczycić się taką ilością zalet, że chyba nie wymaga dodatkowej reklamy. Jakieś wady? Trudno będzie znaleźć, bo skoro oszczędzając sobie pracy, trudu i wysokich kosztów utrzymania, dodatkowo dbamy o środowisko, ekodeski wydają się być rozwiązaniem rewolucyjnym i na miarę XXI wieku.

Call Now Button