Drewno i PCV – małżeństwo z rozsądku
Materiały wykonane z kompozytu drewna i PCV.
Choć stosunkowo mało znane na rynku polskim, zyskują sobie coraz większe uznanie w naszej części Europy. Kompozyt drewna jest materiałem, do którego produkcji używa się mniej więcej w połowie drewna w postaci trocin i w połowie polimerów, czyli znanego wszystkim PCV.
Takie połączenie gwarantuje zalety obydwu materiałów
- PCV zapewnia trwałość, odporność na wilgoć, gnicie i uszkodzenia spowodowane przez grzyby i insekty,
- drewno daje odpowiednią sztywność i co najważniejsze elegancki wygląd zbliżony do naturalnego drewna.
Technologia ta została opatentowana ponad 20 lat temu przez firmę Strandex w USA, gdzie szybko zyskała popularność. Obecnie na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady jedna na cztery sprzedawane deski wykonana jest w technologii kompozytowej. Produkty te zyskały również popularność w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii, gdzie ze względu na trudne warunki atmosferyczne, szczególnie ważna jest wytrzymałość stosowanych materiałów.
Na polskim rynku budowlanym materiały wykonane z kompozytów to nadal nowość, produkt ten jest jak małżeństwo z rozsądku, wychodzi naprzeciw osobom ceniącym naturalny wygląd drewna, ale zmęczonym koniecznością impregnowania, okresowego malowania i wreszcie wymiany desek, kiedy zaczynają pękać, gnić, a kolejne warstwy farby stają się wątpliwą ozdobą.
Kompozyty drewna stosuje się do produkcji desek ogrodzeniowych, tarasowych a także małej architektury ogrodowej jak np. ławki, stoły, kosze itp. Takie deski doskonale sprawdzają się w bezpośrednim kontakcie z wodą – przy basenach, oczkach wodnych czy też w miejscach narażonych na dużą wilgoć, zaleganie wód opadowych lub śniegu. Ogrodzenie lub taras wykonane z takiego materiału to dobra inwestycja. Raz wykonane, będzie nam służyło długie lata w niezmienionym stanie, bez konieczności impregnowania czy malowania. Takie ogrodzenie wystarczy jedynie przemyć wodą, by wyglądało jak nowe. Wykonane z drewnianych, impregnowanych i malowanych farbą sztachet, zazwyczaj po dwóch – trzech latach zaczyna się łuszczyć, pękać, a w efekcie nasz płot wymaga nie tylko ponownego malowania, ale również mozolnej pracy koniecznej do oczyszczenia każdej deski ze starej warstwy farby.
Nie można też pominąć faktu, iż kompozyty drewna, zwane inaczej „ekodeskami”, to produkt przyjazny środowisku. Stosowane do ich produkcji polimery pochodzą w większości z recyclingu takich odpadów jak butelki plastikowe, jednorazowe siatki czy reklamówki. Również gotowa ekodeska, jeżeli okaże się niepotrzebna, może zostać w całości przetworzona. Ponadto dzięki wytrzymałości i długowieczności desek kompozytowych unikamy konieczności pokrywania ich szkodliwymi impregnatami, które wsiąkają w drewno i często wraz z deszczem przenikają do gleby, zanieczyszczając ją i burząc równowagę ekologiczną.
Jak widać produkt ten może poszczycić się taką ilością zalet, że chyba nie wymaga dodatkowej reklamy. Jakieś wady? Trudno będzie znaleźć, bo skoro oszczędzając sobie pracy, trudu i wysokich kosztów utrzymania, dodatkowo dbamy o środowisko, ekodeski wydają się być rozwiązaniem rewolucyjnym i na miarę XXI wieku.