Ekodeski mają przewagę nad drewnem, ponieważ wraz z upływem czasu ich wygląd zewnętrzny oraz właściwości nie zmieniają się.
Ogrodzenie wykonane z ekodesek będzie nam służyło długie lata w niezmienionym stanie, bez konieczności impregnowania czy malowania. Takie ogrodzenie wystarczy jedynie przemyć wodą, by wyglądało jak nowe. Wykonane z drewnianych, impregnowanych i malowanych farbą sztachet – zazwyczaj po kilku latach zaczyna się łuszczyć, pękać, a w efekcie płot wymaga nie tylko ponownego malowania, ale również mozolnej pracy koniecznej do oczyszczenia każdej deski ze starej warstwy farby.
Zdjęcia poniżej pokazują, co dzieje się z drewnianymi sztachetami wraz z upływem czasu.
Kompozyt drewna jest materiałem, do którego produkcji używa się w połowie drewna w postaci trocin i w połowie polimerów, czyli znanego wszystkim pcv. Takie połączenie gwarantuje nam zalety obydwu materiałów – pcv zapewnia trwałość, odporność na wilgoć, gnicie i uszkodzenia spowodowane przez grzyby i insekty, natomiast trociny drewniane dają odpowiednią sztywność i co najważniejsze elegancki wygląd zbliżony do naturalnego drewna. Technologia te została opatentowana ponad 15 lat temu przez firmę Strandex w Ameryce Północnej, gdzie szybko zyskała popularność. Obecnie na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady jedna na pięć sprzedawanych desek wykonana jest w technologii kompozytowej. Produkty te zyskały również popularność w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii, gdzie ze względu na trudne warunki atmosferyczne, szczególnie ważna jest wytrzymałość stosowanych materiałów.
Ekodeski jako produkt są w cenie porównywalnej bądź drozszej od ceny desek drewnianych o tych samych wymiarach. W przypadku desek drewnianych zachodzi jednak koniecznosć impregnowania całej powierzchni deski, a następnie malowania (zazwyczaj 2 lub 3 warstwy farby). Raz pomalowane deski drewniane nie pozostają w idealnym stanie na zawsze. Po kilku latach farba na ogół zaczyna pękać i łuszczyć się. Zachodzi koniecznosć usunięcia starej warstwy farby i pokrycia desek swieżą warstwą. Impregnat oraz farba, a do tego cena robocizny, oznaczają dodatkowe koszty i to nie jednorazowe, ale ponoszone co kilka lat.
Kompozyty drewna, zwane inaczej „ekodeskami”, to produkt przyjazny środowisku. Stosowane do ich produkcji polimery – pcv – pochodzą w 100% z recyclingu takich odpadów jak butelki plastikowe, jednorazowe siatki czy reklamówki. Również gotowa ekodeska, jeżeli okaże się niepotrzebna, może zostać w całości przetworzona. Ponadto dzięki wytrzymałości i długowieczności desek kompozytowych unikamy konieczności pokrywania ich szkodliwymi impregnatami, które wsiąkają w drewno, a podczas opadów deszczu stopniowo przenikają do gleby, zanieczyszczając ją i burząc równowagę ekologiczną.
Dbamy o trwałość w Twoim domu!
Zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły.
Dbamy o trwałość w Twoim domu! Zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły.
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.